Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Máme právo na to užívat léčivé konopí?

Máme právo na to, abychom používali konopí jako lék?:

Je léčivé konopí jedním z lidských práv a mělo by být legální?

Tato otázka je velmi ošemetná a odpověď na ni není tak jednoduchá, jak bychom si přáli. Mnoho lidi vděčí marihuaně za klidné zdraví. Pomohla jim v boji s rakovinou a ulevila od bolesti. Konopí dovedlo pomoci lidem s psychickými problémy a nejednomu pomohlo ke klidnému spaní.

Celkově vzato by se dalo tvrdit, že je to spíš lék a ne silně návyková droga, za kterou ji všichni označují. Jak to tedy je? Měli bychom začlenit konopí jako způsob léčby? Máme na to právo.

konopí je medicína pro každého Mnoho zemi na celém světe považuje zdraví za jedno za základních lidských práv. Organizace Spojených Národů třeba zdůrazňuje, že každý člověk by měl mít právo na kvalitní lékařskou péči. Ale do této lékařské péče už konopí nezapadá.

Není to špatně? Samozřejmě, že ano. V posledních letech vzešlo mnoho studií, které dokazují, že užívání konopí jako lékařského prostředku je více než přínosné. Výzkum tedy hodně pokročil a je zřejmé, že konopí jako lék má obrovský potenciál.

Bohužel, sehnat tuto zázračnou medicínu legálně představuje problém. Ve spoustě zemích se konopí stále považuje za ilegální a jeho užívání za životu nebezpečné.

Přitom je to úplná hloupost. Bylo prokázáno, že v těle existuje endokanabinoidní systém, který se podílí na řízení a správném fungování lidského organismu. Právě v tomto systému se dost projevuje funkce přírodních kanabinoidů, mezi které patří THC a CBD. Nutno dodat, že  se jedná o velmi komplexní systém a je stále hodně, co o něm o nevíme. Ale víme, že THC se váže na receptory CB1, které jsou rozesety po celém těle. CBD je trochu složitější a je ještě hodně otázek, které mají být zodpovězeny.

Konopí: dlouho zapomenutá medicína

konopí bylo lékem i v historii Nicméně, už dlouho víme o benefitech spojených s konopím. Vlastně jsme to věděli po tisíce let. V roce 1578 byla publikována kniha Pen T’sao. Rukopis pochází ze Staré Číny a je označován za první farmakopéu (lékopis). Tento dokument a mnoho dalších textů už tehdy označilo konopí za lék, nebo formu léčby.

Nejedná se tedy o nějakou prehistorickou báchorku, která nemá žádný existenční podklad. Dnešní historici sice neradi označují marihuanu jako lék, ale je prokázáno její užívání pro tyto účely za posledních sto let. Takže máme sto let kouření trávy a výroby odvarů, čajů a mastí. Je až směšné, jak se z takové věci může stát nelegální a životu-nebezpečná droga.

Mohli bychom se domnívat, že za celkovou prohibicí a postavením marihuany mimo zákon může nějaká vědecká studie či důkaz její škodlivosti. Ale to je hloupost, jelikož Americká Zdravotnická Asociace bojovala proti postavení konopí mimo zákon. Motivy pro zákaz užívání této rostliny byly přisuzovány hamižnosti pohlavárů a ohrožení tehdejšího průmyslu.

Z marihuany se tak stal strašák. I dnes můžeme sledovat, jak je s touto rostlinou spojeno společenské stigma. Stále více států a zemí je pro legalizaci, minimálně pro lékařské účely a i když se ví o účincích této rostliny, mnozí mají stále strach si zakoupit semínka konopí a vypěstovat si vlastní rostliny, nebo si ji od někoho koupit. Lidé jsou na účincích konopí závislí, jelikož funguje jako skvělé analgetikum, mimo mnoho dalších vlastností.

Zdraví: jedno z lidských práv

právo na zdravý život Organizace Spojených Národů a Světová Zdravotnická organizace považuje lidské zdraví  za jednu ze základních lidských potřeb. Je to podloženo deklarací o lidských právech, podle kterých má každý člověk právo na jistý životní standard. Zde patří základní hygienické normy a zdravotní péče.

Mezinárodní i místní vlády a nadnárodní organizace považují zdraví za lidské právo. Ale nijak se v tom nereflektuje otázka konopí. Ze 195 zemí na světě je méně než 20, ve kterých je částečně, nebo plně legalizováno lékařské konopí. Pacienti s vážnými zdravotními problémy by tak mohli užívat konopí jako nějakou jinou medicínu.

Komické je to v USA. Lidé tam porušují federální zákon tím, že kupují, pěstují, nebo užívají rostlinu konopí, ale zákony daného státu jim to umožňují. V Nizozemsku, kde byl vždy chválen postoj k marihuaně, se uvažuje o kroku zpět a povolení marihuany pouze pro lékařské účely (tamější ekonomiku by to asi hodně poškodilo).

Je jasné, že se o této rostlině musíme ještě hodně naučit a do budoucna by se měly vytvořit nějaká opatření pro předpis a podávání konopí, bude-li se podávat například dětem, nebo těžce nemocným.

Pokud chtějí mít světové vlády a nadnárodní korporace jiný přístup k lidskému zdraví, měly by změnit i svůj přístup ke konopí.

Konopí: legitimní a efektivní medicína

medicína ve formě marihuany Pro někoho je konopí jen otravná rostlina, která z lidí dělá idioty a vypatlává jim mozky, ale pro jiné je to cesta. Lidé si volí tuto cestu hlavně proto, že je odzkoušená generacemi před námi a její účinky umí opravdu pomoci. Navíc nemá moc vedlejších účinků, který by byly životu nebezpečné.

Jestli si tedy vážíme našeho života a práva na život a zdraví, měli bychom změnit náš přístup k marihuaně jako celku a začít ji brát jako opravdový lék.

Jak se na tuto otázku tváříte vy? Byly by jste pro celkovou legalizaci, nebo jen pro uplatnění v lékařských kruzích?

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!