Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Mohla by marihuana zvrátit proces stárnutí mozku?

Mohla by marihuana zvrátit proces stárnutí mozku?

Nový evropský výzkum zvířat naznačuje, že by konopí mohlo pomoci zvrátit proces stárnutí mozku, což by otevíralo nové možnosti při léčbě demencí.

Tento nový výzkum, vedený výzkumnými pracovníky z univerzity v Bonnu v Německu, spolu s týmem z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě v Izraeli, zkoumal účinky THC na myších, zvířatech, které máji relativně krátkou délku života a vykazuje výrazné Kognitivní deficity již ve věku 12 měsíců.

Výzkumníci dávali myším, ve věku dva, dvanáct a osmnáct měsíců malé množství THC po dobu čtyř týdnů. Dostaly jen malé množství, aby nedošlo k žádnému opojnému účinku.

Zvířata byla potom testována na jejich schopnost učení a paměťové výkonnosti, včetně jejich orientačních schopností a rozeznávání dalších myší.

Tým zjistil, že myši, kterým byla podávána marihuana, vykazovaly stejné kognitivní funkce jako u dvouměsíčních kontrolních zvířat, nicméně ti, kterým bylo podáno pouze placebo, vykazovaly přirozenou ztrátu paměti spojenou se stárnutím.

„Léčba zcela zvrátila ztrátu výkonu u starých zvířat,“ uvedl jeden z autorů studie profesor Andreas Zimmer z univerzity v Bonnu.

Po vyšetření mozkové tkáně zvířat, kterým bylo podáno THC , tým také zjistil, že molekulární podpis – sady genů, proteinů a genetických variant myší – již není v souladu s molekulárním podpisem Starých zvířat, ale místo toho vykazoval podobnost s mladými zvířaty.

Počet vazeb mezi nervovými buňkami v mozku, které jsou důležité pro schopnost učit se, se také zvýšil na úroveň mladých myší: “ Vypadalo to, jako by THC léčba zastavila molekulární hodiny,“ říká Zimmer.

V současnosti se plánuje další krok tohoto výzkumu, který by zjistil, zda konopí může také zvrátit proces stárnutí mozku u lidí

Ministryně pro inovaci a vědu v Severním Porýní-Vestfálsku Svenja Schulzeová uvedla: „I když vede dlouhá cesta od myší k lidem, cítím se velmi pozitivně při vyhlídce na to, že by se THC mohlo začít časem používat například k léčbě demence „.

Prof. Dr. Andreas Zimmer (nalevo) a ministryně Svenja Schulze (uprostřed) v laboratoři university v Bonnu

Mnoho zemí a amerických států nedávno začalo upravovat své konopné zákony a povolovat využití lékařské marihuany například k zmírnění bolestí .

Andras Bilkei-Gorzo,

Andras Bilkei-Gorzo, který vedl tuto studii zveřejněnou v časopise Nature Medicine, uvedl, že organizuje malou studii přibližně 100 dobrovolníků ve věku 60 až 70 let, která by zjistila, zda jsou podobné účinky pozorovány i u lidí.

„Jsme stále ve velmi raném stádiu a je zapotřebí dalšího výzkumu. Důvodem je například to, že THC poskytuje velmi komplikované a někdy i zdánlivě opačné účinky, například v závislosti na dávce, věku osoby nebo zvířete a jak často je lék podáván, „uvedl Andras Bilkei-Gorzo.“To znamená, že možnost lékařů předepisovat, konopí nebo jeho sloučeniny pro problémy s pamětí u starších lidí je stále ještě hodně daleko.“

Psychiatr Michael Bloomfield z University College v Londýně, řekl, že „bylo vzrušující sledovat tuto dobře provedenou studii, neboť otevírá zcela nový chemický systém, nazvaný endokanabinoidní systém, jako potenciální cíl pro nové výzkumy, které by mohly zahrnovat nemoci podobné demenci. „

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!