Rakovina mozku je terčem vědců z Brisbane
Dvojice australských vědců se připravuje na zahájení prvních klinických testů, které určí, jestli se dá rakovina porazit konopím.
Do dnešního data bylo uskutečněno pár studií a testů na zvířatech a jejich schopnost snášet marihuanu jako léčivo. Přesvědčivé jsou také studie o konopí a mozkových nádorech. Ale v Brisbane budou neuroložka doktorka Janet Schlossová a neurochirurg profesor Charlie Teo prvními, kteří začali zkoumat efektivitu THC jako doprovodný typ léčby, společně s operací, chemoterapií a ozařováním pacientů s glioblastomem.
Legalizace v Austrálii pomohla s výzkumem
Právě díky legalizaci se zrušil dlouhotrvající zákaz, který omezoval výzkum marihuany. Dříve se vědci mohli soustředit pouze na zkoumání vedlejších účinků marihuany, ale nyní je možné se podívat konopí jako léčivý prostředek. A tak ho i následně zkoumat.
Doktorka Schlossová a profesor Teo se právě o toto snaží. Chtějí zjistit, jestli vysoce účinný konopný olej může pomoci a přispět ke standardním metodám léčby rakoviny. Doufají, že stejně jako chemoterapie a ozařování dokáže konopí zmenšit velikost nádoru. Jejich největší naděje směřují k zabránění obnovení nádoru nebo jeho opětovnému výskytu. Pro pacienty by to mohly být skvělé zprávy.
Zmenšení nádoru zvyšuje šanci na přežití, délku života a jeho kvalitu.
Hledají se dobrovolníci
Každý účastník bude léčen konopím stejně jako ostatními způsoby léčby. Důležité je zjistit, do jaké míry léčebné konopí přispívá k běžným metodám léčení rakoviny.
Podle doktorky Schlossové bude mít každý pacient k dispozici dávku konopného oleje před spaním. 2 mililitry by neměli obsahovat obrovské množství THC, aby se dobrovolníci dobře vyspali a necítili se utahaně následující den.
Tento výzkum bude sponzorovat firma BioCeuticals, která vyvinula své konopné oleje přesně za účelem studia působení na mozkové nádory.
Doufáme, že tento výzkum povede k lepším zítřkům a pomůže tak lidem na celém světě.