Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rostliny konopí ve stylu Bonsaj

jak vytvořit dokonalou rostlin konopí ve stylu Bonsai?

Vše co potřebujete vědět o rostlinách konopí ve stylu bonsaj

Konopí, které se pěstuje do podoby bonsají je v dnešní době čím dál tím víc populární. To platí především u pěstitelů, kteří se diskrétní cestou snaží vypěstovat vysoce kvalitní mateřské rostliny. Pěstováním takovýchto bonsají pozvednete vaše umění o něco výše a klonování rostlin už vám přijde jako naprostá banalita. 

Proč by jste měli pěstovat mateřské rostliny konopí právě ve stylu bonsají?

dokonalost sama Bavíme-li se o mateřské rostlině, tak je opravdu dost důvodů, proč mít právě takovou rostlinu doma. Tím, že budete pravidelně provádět řízkování, ušetříte jednak nějakou tu korunu za semínka a rovnou přeskočíte fázi klíčení semínek.

Pravdou ale je, že pěstitelé neprovádějí klonování, aby ušetřili peníze za semínka. Především jim jde o zachování genetických vlastností mateřské rostliny. Pokud máte jednu oblíbenou rostlinu, tak ji můžete naklonovat a udělat z ní mateřskou rostliny do budoucna. Každé řízky z této rostliny budou mít identické vlastnosti a stejně dobrou genetiku.

Skvělá genetika, zatímco bude šetřit prostor a peníze

rostlina konopí ve stylu bonsai Když pěstujete metodou indoor, možná nebudete mít tolik místa, aby jste měli po ruce větší množství mateřských rostlin běžné velikosti. Bonsaje jsou malého vzrůstu, takže budete moci mít doma rostliny se skvělou genetikou, ale nebudou vám zabírat skoro žádný prostor. Tímto stylem by jste tak mohli mít desítky malých mateřských rostlinek v malých květináčích (5-10 cm). Díky vzrůstu těchto rostlin vám navíc postačí jen jedna kvalitní lampa (CFL).

Teoreticky díky pravidelnému řízkování a skvělé péči můžete mít takové mateřské rostliny doma několik let. Samozřejmě to asi nebude jedna a ta samá rostlina. Je dobré mateřskou rostlinu měnit každý rok. Jeden klon se tak stává mateřskou rostlinou na další sezónu. Mezi pěstiteli jsou i takoví machři, kteří si takové mateřské rostliny ponechali 10-15 let a to už je co říct.

Berte ovšem na vědomí, že tato technika není pro každého a začátečníkům se vůbec nedoporučuje. Měli by ji praktikovat spíše lidé se zkušenostmi s řízkováním.

Jak si vypěstovat mateřskou rostlinu konopí ve stylu bonsaj?

Tak dost bylo vykládání, přesuneme se k činům. Když všechno půjde hladce, tak každé tři týdny budete mít spoustu nových řízků. To platí v případě, že používáte CFL světlo. Ovšem jestli máte HID světlo (xenonová výbojka), zvládnete to každé dva týdny.

Vyberte si tu nejlepší rostlinu konopí

jak udělat bonzai konopí? Jak začneme? Celkem jednoduše. Nakoupíme si semínka naší oblíbené odrůdy a začneme s pěstováním. Časem z nich vypěstujete pěkné rostlinky. Pak přichází na řadu výběr. Některé rostliny budou vypadat prostě lépe, než ty druhé. Vyberte tedy tu, která má podle vás nejlepší vlastnosti. Bude vám totiž dávat klony po nějakou dobu. Z této rostliny ukrojte malý řízek a umístěte ho do malého květináče. Nejlepší jsou takové malé černé se čtvercovým půdorysem.

Zastřihujte a trénujte

zastřihování je nutnost Dejte malé rostlince čas, aby hezky zakořenila a trochu povyrostla. Pak začněte se zastřihováním. Nechte na rostlině třeba jen tři, nebo čtyři větvičky. I když před vámi bude ještě dlouhá cesta, začnete si všímat, že rostlina svým tvarem připomíná písmena V a U, jako by větvičky chtěli někoho obejmout.

Jakmile budou větvičky trochu delší, vaše rostlina by měla mít tvar U/V a její střed by měl být otevřený. Až tyto větvičky budou mít okolo deseti centimetrů, můžete provést další zastřižení, aby menší větvičky ze spodního patra stihly dorůst a byly pak stejně dlouhé jako ostatní. Jakmile se začnou tvořit další větvičky, můžete je opět zastřihnout. Pozor na ty, kterou budou růst směrem dovnitř (ke středu rostliny), těch se zbavte.

Když budou mít vaše rostliny tvar „U“, budete mít největší šanci na opravdu velké množství budoucích řízků. Pěstujte výhradně pod světlem s nízkou intenzitou. Až budou mít nové úponky 10-15, můžete z nich udělat první klony.

Někdy neuškodí, když rostlinu ohýbáte, přivazujete a různě stáčíte pomocí provázků. Její tvar dostane takový pokroucený vzhled, který je typické pro některé druhy bonsají, ale je to práce navíc, tudíž je rozhodnutí na vás.

Jak si udělat z takovéto rostliny klony?

Než začneme s klonováním a následným přesazením do květináče, budeme potřebovat následující vybavení:

 • Ostré nůžky
 • Dezinfekční ubrousky
 • Kvalitní kořenový stimulátor
 • Peroxid vodíku 3%
 • Malý květináč (8-10 cm)
 • Plastový pytel (obal na udržení vlhkosti)
 • Perlit
 • Půdní mix

práce okolo rostliny konopí 1. Nejprve si musíme vydesinfikovat nůžky, nechcete přece přenášet nějaké nepotřebné bakterie na rostliny. Vyberte si úponek, který ustřihnete. Proveďte řez pod místem, které chcete mít v půdě. Řez by měl být v úhlu 45 stupňů. Z tohoto odřezku odstraňte nepotřebné lístečky a menší větvičky. Očištěný řízek pak vložte do kořenového stimulátoru.

 1. Květináč naplňte napůl perlitem a do druhé poloviny vložte připravenou půdu. Tento půdní mix trochu zvlhčete vodou v kombinaci s 10-12 mililitry peroxidu vodíku. Nějaký druh výživy taky nebude na škodu.
 2. Řízek/řízky vložte do připraveného květináče. I tak malý květináč dovede pojmout okolo deseti řízků, když je dobře rozmístíte. Na zalévání použijte stejný mix jako při hydrataci půdy (voda + peroxid + výživa).
 3. Květináč s řízky vložte do plastového pytle. Udržíte tak vlhkost v okolí rostlin. Okolí by mělo mít teplotu pod 25 stupňů a přísun světla musí mít cyklus 24 hodin. Prvních pár dní mějte světlo na nízké intenzitě.
 4. Během dvou týdnů si malé klony vyvinuly dostatečně silný kořenový systém. To je znamení, že jsou připraveny na přesazení do svých vlastních malých květináčů.

Ještě musíme podotknout, že i mateřskou rostlinu by jste měli přesunout do nějakého většího, finálního květináče. Onen finální květináč může být kruhový s průměrem 10 cm, nebo čtvercový s rozměry 10×10 cm. Pěstujeme totiž malé rostlinky, nepotřebujeme velké květináče pro dvoumetrové kytky.

Udržujte vaše konopné rostliny bonsaj zdravé a fit

mateřské rostliny 1. Odstraňte části, které rostou dovnitř

Jakmile při růstu rostliny zpozorujete, že nějaké nové větvičky rostou směrem dovnitř, jednoduše je odřízněte. Struktura tak bude hezky otevřená.

2. Řízkování by mělo být pravidelné

Každé 2-4 týdny provádějte řízkování. Touto cestou si bude moci dělat další řízky k pěstování. A kdyby ne, vždycky je můžete jednoduše vyhodit. Touto cestou tak budete opět trochu manipulovat se strukturou rostliny a i samotné rozdělení živin bude jednoduší.

3. Vyživujte rostliny konopí zlehka

Vaše mateřské rostliny by jste neměli nijak přesycovat, tudíž jim dávejte výživy v poloviční míře. Udrží ji to zdravou.

4. Prořezávání kořenů

Aby s vámi byly vaše konopné bonsaje dlouho, musíte jim tu a tam prostříhat kořeny. Naštěstí to nemusíte dělat tak často, stačí jednou, nebo dvakrát do roka.

Než k tomu dojde, musíte rostlinu nejdřív důkladně zbavit veškerých nepotřebných částí. Nechejte na ní jen pár větviček, které mohou dále růst.

Následně celou rostlinu vyjměte z květináče. Ostrým nožem odřežte  3-5 cm kořenů z každé strany. Kořenový systém tak zkrátíte na polovinu až třetinu z původní velikosti. Jakmile je tento proces hotov, nachystejte si novou a čerstvou půdu do květináče. Nejprve spodní část, kterou posadíte celou rostlinu a potom pomalu přisypávejte ze stran.

Půdu pak hezky uhlaďte a jemně udusejte. Pokračujte v klasickém zavlažovacím režimu a po pár dnech se rostlina opět vzpamatuje a kořeny si navyknou.

Jaké jsou nejlepší odrůdy konopí na vytvoření těch nejlepších bonsají?

opravdu košatá bonsai Většinou se doporučuji typy indoorových rostlin, které jsou kratší s pevnou strukturou. Mezi ty nejlepší patří například hybridy, ve kterých je dominantní indica. Jejich celkem malý vzrůst se dá krásně adaptovat na styl bonsaj.

Pěstování těchto bonsají je ohromná zábava. Veškerá práce okolo se možná bude zdát jako zbytečná, ale pohled na takový malý konopný stromeček je k nezaplacení. A když to uděláte opravdu dobře, budete mít k tomu všemu ještě hezkou úrodu.

Už jste někdy vypěstovali rostlinu podobného typu? Přijde vám tento experiment jako hodnotný, nebo se myslíte, že je to ztráta času a věnovali by jste se raději klasickému indoor pěstování?

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!