15
Čvc
Jedná se o základní přehled a průřez historií konopí. Konopí je tu s námi již pěknou řádku let, pojďme se podívat kde a kdy jsou o něm první informace a upřesníme si, jak je to s pěstováním technického konopí.
Konopí. Tak nenápadná a zdánlivě obyčejná rostlina. Bylo by skoro pošetilé tvrdit, že se níže dočtete o všem, co tato rostlina dokáže. Už jen z toho důvodu, že třeba právě dnes napadne nějakou chytrou hlavu další nové využití. I to je možné. Potenciál konopí je totiž doslova nezměrný. Dočtete se tedy o produktech, které je možné z konopí získat. Výčet věcí ale není kompletní. Jde spíše o základní přehled toho, co nám konopí nabízí. Trocha legislativy nastíní, co a jak dělat, když chcete pěstovat. A stručný náhled do historie potvrdí, že i dnes častokráte zavrhovaná rostlina má nevyvratitelnou historickou hodnotu a tradiční využití. A co je tradiční, je přeci vyzkoušené a osvědčené, protože to funguje, no ne?
Co je to konopí teda za rostlinu?
V tomto článku bude řeč pouze o technickém konopí rostoucím na polích. Z hlediska botanického nejsou rozdíly v rostlině netechnické a technické nějak zásadní – jde hlavně o podíl účinné látky THC. Aby byla rostlina technická, musí splnit zásadní podmínku. Tou je obsah již zmíněného tetrahydrocannabinolu pod úrovní 0,3 %. Pokud toto rostlina splňuje, je možné ji označit za technickou. S tím je spojeno mnoho benefitů, jako například legalita a možnost dalšího zpracování rostliny za účelem následného prodeje.
Jak konopí vypadá, asi již všichni víme, a proto botanickou charakteristiku můžeme oželet. Jen okrajově zmíním, že konopí je jednoletá dvoudomá rostlina dosahující délky 40–400 cm. Vysoký vzrůst technických rostlin je tudíž příznivý z hlediska množství biomasy, kterou je rostlina schopna vyprodukovat. Ale to je pro začátek jen jedna z mnoha výhod. Nemusí se totiž jednat pouze o biomasu, ale obecně o základní materiál, který rostlina poskytuje. Jeho následné zpracování může vyústit v nemalé množství rozličných produktů.
Okénko do konopné historie
Původ konopí je odhadován do oblasti centrální Asie, kde je možné pozorovat jeho přirozený výskyt. Z této oblasti se šířilo dál do světa, nejspíše v souvislosti s domestikací. Co se využití konopí týká, informace z různých zdrojů se od sebe liší. Jako nejstarší odkaz lze uvést až 10000 let před naším letopočtem (dále jen př. n. l.) Čínu v oblasti medicíny. V Číně byly také objeveny zbytky konopného vlákna staré 6 000 let. Asi jedna z prvních písemných zmínek o konopí je z období okolo let 2737 až 2697 př. n. l., z pravděpodobně nejstaršího Čínského herbáře. Autorem byl tehdejší císař a uznávaný léčitel Šen-nung.
Konopí a jeho účinky byly známé i dalším dávným civilizacím, jako třeba v Mezopotámii kolem roku 5000 př. n. l. V Egyptě bylo využíváno nejen v medicíně, ale také pro přípravu papíru (zhruba od roku 2350 př. n. l.). O blahodárných účincích konopí věděli své i afričtí hotentoti, což nám mimo jiné přibližuje putování konopí světem. Za první Evropany, kteří znali konopí, se dají označit Římané. Na základě geologických výzkumů v Itálii byla totiž přítomnost konopí prokázána již v době 3000 let př. n. l. Mimo tyto opravdu pradávné zmínky nacházíme i ty méně staré, leč stejně důležité. Krom již zmíněného papíru bylo konopí používáno při mořeplavectví, a to na výrobu lan a plachet, které měly dlouhou životnost a vysokou pevnost. To by mohlo být z historie konopí prozatím vše. Snad to postačí jako důkaz toho, že tradice této rostliny je opravdu letitá.
Pěstování dneška
Dnes je možné konopí pěstovat, dalo by se říci, dle libosti, pokud ovšem splňuje již zmíněnou podmínku o obsahu THC. Přesto je však lidí, kteří konopí pěstují, spíše méně nežli více. Důkazem jsou i sestupná čísla statistik. Jen pro zajímavost: v roce 2008 bylo v ČR oseto konopím 1 530 ha půdy, zatímco v roce 2010 pouhých 142 ha. Těžko říci, proč tomu tak je, protože, jak se ještě dočtete, konopí je opravdu rostlinou budoucnosti, zejména v kontextu udržitelného rozvoje a ekologie. Pokud tedy dnes chcete pěstovat konopí, kromě oné podmínky je dobré znát legislativu týkající se technického konopí. Ta je u nás upravena zákonem č. 362/2004 Sb., kterým se mění zákon č. 167/1998 Sb. o návykových látkách.
V § 5 je uvedeno , že povolení k zacházení se nevyžaduje k získávání, skladování a zpracování konopí k účelům průmyslovým (vlákno a semeno) a pokusnickým, jakož i k obchodu s konopím za těmito účely. Podle § 15 odst. e) se zakazuje získávat konopnou pryskyřici a látky ze skupiny tetrahydrocannabinolů. V § 24 odst. a) se zakazuje pěstovat druhy a odrůdy rostlin konopí (rod Cannabis), které mohou obsahovat více než 0,3 % látek ze skupiny tetrahydrocannabinolů. Velmi důležitý je také § 29, který ustanovuje ohlašovací povinnost osob pěstujících konopí. Osoby pěstující konopí na celkové ploše větší než 100 m² jsou povinny předat místně příslušnému celnímu orgánu podle místa pěstování třikrát za rok údaje o výměrách pozemků, na kterých bylo a bude pěstováno konopí, včetně informací o použité registrované odrůdě.
Tato ohlašovací povinnost se vztahuje i na mák, ale tyto noviny nemají ani za mák s mákem nic společného, proto se o tom nezmiňuji. Z tohoto všeho tedy vyplývá jediné. Pokud jste ochotni informovat příslušné orgány třikrát ročně o svém hospodaření s konopím, opravdu nic vám nebrání v tom, abyste dělali svět zelenější.
[youtube video_id=“IOte1A_R8zU“ width=“640″ height=“360″ ]zdroj konoptikum

Kategorie:
Legislativa, Novinky, Zajímavosti
Zpětné odkazy a Pingbacky
Žádné zpětné odkazy a pingbacky pro tento článek
Zdravím vás, jen bych chtěl pár semen získat zdarma . Jen nevím kde a jak je získat.
Zdravím vás,, jen se chci zeptat chtěl bych semena technického konopí.. Jen nevím jak a kde je sehnat...
Zdravíčko
semínka technického konopí najdete určitě na internetu. Myslím si že je dokonce rozdává nějaká společnost. Stačí do vyhledávače Google napsat "semínka technické konopí" a najde vám to spoustu nabídek.