Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:
No products in the cart.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Dočkáme se legalizace konopí v ČR už v roce 2024?

Po letech dlouhých debat se zdá, že se konečně začíná blýskat na „zelenější“ časy a legalizace konopí v ČR se blíží. Optimistické vyhlídky jsou takové, že bychom se jí mohli dočkat už v příštím roce. Na stole je návrh vypracovaný Pirátskou stranou, který aktuálně projednává vláda. Podívali jsme se blíže na to, jak by legalizace podle českého scénáře mohla vypadat.

Proč říct ano legalizaci?

Vedle toho, že svůj přístup ke konopí mění stále větší počet zemí (USA, Kanada, Malta a brzy třeba také Německo), existují tři hlavní důvody, proč je určitá forma regulace správným krokem.

Tím prvním je ochrana veřejného zdraví. Díky zpřístupnění konopí by totiž mohla do značné míry odpadnout zdravotní rizika spojená s nelegálním trhem a složitějším by se stal přístup ke konopí pro mladé lidi do 18 let. Jednoduše řečeno, stát by měl větší kontrolu nad kvalitou i množstvím konopí na trhu. Návrh Pirátů zároveň počítá i s navýšením financí na prevenci problémového užívání a léčbu, pro tyto účely by dokonce měla vzniknout speciální agentura.

Dočkáme se legalizace konopí v ČR už v roce 2024?
Zdroj: Freepik.com

Další důvody jsou pak otázkou čísel. Současný velmi přísný přístup stojí stát velké množství peněz i lidských zdrojů. S legalizací by zmizely nepřiměřené tresty pro jinak bezproblémové uživatele konopí, odhaduje se snížení počtu vězňů i redukce organizovaného zločinu. Ušetřit by se tak mohlo až 600 milionů korun ročně, o kapacitách například policie nemluvě.

Kromě ušetření ale legální trh může přinést i výrazné příjmy do státní pokladny, které se v období krize hodí víc než jindy. Studie Pirátů hovoří o příjmech ve výši až 2 miliard korun. Výnosy by plynuly především ze zdanění (počítá se se spotřební daní, DPH a daní z příjmů) a započítáno je i ušetření nákladů na represi. Už tak zajímavé číslo by ale mohlo být daleko vyšší. Regulaci trhu s konopím totiž plánují i v sousedním Německu, což by znamenalo zajímavé možnosti z hlediska exportu. Kromě toho mohou další zisky přijít z prodeje konopných produktů.

Aby se to nezvrtlo

Nic ale není jen růžové a abychom byli fér, jen třeba zmínit i možné negativní důsledky legalizace konopí. Mluví se především o nárůstu takzvaných rekreačních uživatelů konopí, což by mohlo mít neblahý vliv nejen na jejich zdravotní stránku, ale i společnost obecně. Pomoct předejít těmto problémům má registrační systém inspirovaný Uruguayí, který by nákup konopí omezoval (např. měsíčním limitem). Jak jsme uvedli, počítá se s posílením prevence a také zákazem všech forem reklamy a propagace konopí.

Legalizace “po česku” v praxi

Jak by tedy, podle aktuálních informací, mohl regulovaný trh s konopím v ČR vypadat? Zde jsou hlavní body:

  • Konopí se bude prodávat ve specializovaných obchodech. Ty by nesměly stát v blízkosti škol, restaurací a barů s alkoholem.
  • Pro nákup bude třeba registrace do speciálního registru uživatelů.
  • Konopí si nekoupí osoby mladší 18 let ani cizinci.
  • Součástí prodejen by mohly být i zahrádky, kde se bude dát konopí kouřit.
  • Každý zákazník bude omezen limitem na zakoupené množství (podle aktuálních informací cca 100 až 150 g měsíčně).
  • Omezeno by mělo být i množství THC v rostlině, a to zřejmě na 20 %.
  • Na pěstování a prodej budou vydávány licence, vázat se k nim bude roční poplatek vypočítaný podle plochy pěstírny či prodejny, který by měl začínat na 50 tisících Kč.
  • Ke konopnému zboží bude zakázána reklama.
  • Prodávané balení bude jednotné a pouze s uvedeným množstvím a riziky, tedy bez jakýchkoliv ilustrací a “líbivých” designů.
Kdy se dočkáme legalizace konopí v ČR?
Zdroj: Freepik.com

Ještě není nic hotovo

Přestože Piráti uvádí, že napříč koalicí panuje v otázce legalizace shoda, hotovo není. Otazník stále visí nad konzervativními lidovci, kteří jsou sice otevření k diskuzi, ale rozvolnění v pěstování a užívání vnímají jako rizikové. A jednota nepanuje ani v TOP 09. Navíc se dá očekávat, že výrazně proti bude i opozice, což může rozdmýchat také veřejnou diskuzi. Dá se tak spíše očekávat, že se politická debata nad finální podobou regulovaného trhu protáhne.  

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!