Kdopak jsou dvě záhadné firmy co k nám mají dovážet konopí

Záhadné dvě firmy. Tak na mě působí článek, který se objevil na idnes a jejímž autorem je Hana Válková. Důvod pro nejmenovaní těchto firem mi uniká a evokuje ve mě zase nějaké nekalé záměry.

Co se skrývá pod rouškou tohoto článku? Kdo jsou tyto firmy, které budou mít konopí? Uvidíme velmi brzy. Jedno je dle mého jisté. Pokud bude takových článků s nejasnostmi, mystifikacemi a „záhadných firem“ více, můžeme se těšit na zkorumpovaný obchod s konopím. Věru jsou v tom asi velké peníze. Proč to nenechat lidi pěstovat za pár kaček, když nám konopí mohou vozit dvě „firmy“ za pořádný balík že. Monopol? Nemáme na to třeba nějaký úřad?

Článek Idnes od Hany Válkové

Hana Válková Ministerstvo zdravotnictví dokončuje řízení k udělení licencím pro dovoz léčebného konopí do Česka. Podle náměstka Martina Plíška licenci jako první získají s největší pravděpodobností dvě firmy. Další tři podmínky k nakládání s konopím zatím nesplnily. Dovozní licence ministerstvo udělí firmám v listopadu.

„Do konce měsíce října dostanou dvě firmy povolení k nakládání s léčebným konopím. Obě současně žádají o dovozní licence a je zřejmé, že v krátké době nejspíš získají i povolení k dovozu,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek.

„Udělení dovozní licence je jen ryze formální záležitost, protože složitější je proces k povolení k nakládání s léčebným konopím, které dovozní licenci předchází,“ dodal Plíšek.

O povolení k nakládání s konopím žádaly ještě další tři společnosti, ty ale zatím nesplnily podmínky dané zákony a vyhláškami.

Povolení k nakládání a dovozní licence uděluje ministerstvo zdravotnictví. Nezbytné pro zájemce, kteří chtějí obchodovat s konopím, je mít také povolení k distribuci léčivých přípravků. To vydává Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

„Distribuční povolení od nás získali v souvislosti s léčebným konopím zatím dva zájemci,“ řekla mluvčí SÚKL Lucie Šustková.

kdo předepíše konopí Kdo bude moci konopí předepsat

  • onkologové (klinická, radiační onkologie)
  • neurologové
  • revmatologové
  • ortopedi
  • psychiatři
  • lékaři, kteří se zabývají paliativní medicínou, léčbou bolestí, infekčním a vnitřním lékařství

Zdroj: MZ ČR, metodický pokyn pro lékaře a lékárníky

Inspektoři zkoumali, zda si firmy konopí uhlídají

hlídat a chránit Firmy, které jsou nyní udělení licencí nejblíž, už prošly kontrolou Inspektorátu omamných a psychotropních látek. Inspektoři při ní na místě ověřovali podmínky, ve kterých by dovozené konopí bylo skladováno, a také to, nakolik firma dokáže zabezpečit rozvoz a nakládání s konopím, které je bez předpisu zakázanou drogou.

iDNES jednu ze společností, která o licenci usiluje, kontaktoval. Její obchodní ředitel ale uvedl, že firma se až do skončení všech řízení k věci nebude jakkoliv vyjadřovat, aby nenahrála konkurenci.

Ministerstvo zdravotnictví zatím nechce informaci, které firmy povolení k dovozu získají, zveřejnit, protože řízení není u konce. Plíšek jen řekl, že předpokládá, že obě společnosti míní dovoz konopí vážně, protože jinak by do podrobného řízení a kontrol nešly.

Hledá se bohatý pacient a odvážný lékař

hledají se pacoši Pokud by konopí do Česka někdo přivezl, musel by se ještě najít pacient, který by si léčbu mohl dovolit (ehm.. pozn. Tim). SÚKL už dříve vydal rozhodnutí, že konopí nebude hrazeným lékem. Pacienti si ho budou muset uhradit sami, jenže léčba může vyjít na desítky tisíc korun ročně. Odhady počítají, že konopí se k nám dostane z Holandska, kde gram stojí v přepočtu 175 korun bez vývozních poplatků a nákladů na převoz (více čtěte zde).

Navíc by se musel najít lékař, který by byl ochotný takovou léčbu doporučit a předepsat ji. Konopí s vyšším podílem kanabinoidů sice má své zastánce a část lékařů pomáhalo prosadit jeho legalizaci k léčebným účelům, například onkologická společnost ale nadšení mírní.

Nemáme exaktní poznatky ve smyslu klinických studií, že by konopí u onkologických pacientů pomáhalov (ólalaaa. otevřete oči a vytáhněte hlavu z pr… pozn. Tim). My na toto neklademe důraz, protože existuje celá řada jiných věcí, které tlumí bolest,“ uvedl již dříve předseda onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Výdej e-receptů je ze strany státu připraven, tvrdí úřad

recept, věc co sama o sobě porušuje ústavu Ministerstvo a SÚKL už připravily pokyny pro odborníky, které jim vysvětlují, že pokud lékař chce konopí předepisovat, musí požádat o zpřístupnění do speciálního registru elektronických receptů. Ten je součástí jejich centrálního úložiště.

E-recept je jedinou cestou, jak pacientovi mohou lékaři léčebné konopí předepsat. SÚKL přitom musel připravit jejich subregistr, aby bylo možné hlídat předepisované množství na jednoho pacienta, které činí 30 gramů konopí měsíčně

„Z naší strany je tato záležitost vyřešená. V září jsme registr elektronických receptů s omezením doplnili a nyní je pro lékaře a nemocnice k dispozici testovací prostředí a mohou si tuto věc začít pomalu zapracovávat do svých softwarů. Jak dlouho jim to bude trvat, to není otázka na nás,“ sdělila mluvčí SÚKL.

Úřad bude příští rok vypisovat výběrové řízení na firmy, které by léčebné konopí mohly pro stát pěstovat i v Česku. Soutěž může být vypsaná nejdříve v březnu 2014.

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!