Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Léčebné konopí u nás, aneb jaká je situace?

léčebné konopí

Léčebné konopí a situace v České Republice

Léčebné konopí už na české scéně figuruje od roku 2015. Řekli jste, že se jedná o výhru? Možná je částečně. V lednu toho roku pouze 249 pacientů se závažným onemocněním mělo nárok na léčebné konopí. Některé lékárny už lékařskou marihuanu mohou prodávat, stejně jako ji lékaři mohou předepisovat. Ale pořád je to malý počet v poměru s lidmi, kteří léčebnou marihuanu potřebují, a jsou desítky tisíc.

Případ ze Severních Čech

léčebné konopí Jeden zajímavý případ se stal na severu Čech. Tamější pětaosmdesátiletá seniorka se již dlouhou dobu potýkala se zdravotními problémy kolenních kloubů. Mladí lidé sem tam mají problémy s klouby, ale většinou se jedná o krátkodobou záležitost. U lidí v takto pokročilém věku jde o závažný problém. U této paní se však jedná o artrózu takového rozsahu, že mnohdy nemůže ani chodit.

Po mnoha marných pokusech utišit bolest tlumícími léky její lékař nabídl řešení, a to léčebné konopí. Jenže to má háček. Jeden gram této lékařské marihuany se pohybuje okolo 180 korun. Možná vám to nepřijde jako horentní suma, ale pro nejtěžší pacienty to je několik tisíc měsíčně. Hádáte-li, že to je pro většinu těchto lidí nedosažitelné, tak jste se trefili. Jak to tedy nemocní lidé řeší? Jedinou možností je černý trh, kde můžete konopí sehnat levněji, ale není to pravidlem. Pacienti si pak vyrábějí mastičky anebo trávu kouří, aby si ulevili od bolestí, dost tím ovšem riskují. Konopí v kapslích by to podle všeho mělo vyřešit, ale o tom se stále jedná.

Zmíněná seniorka tak hledala možnosti, jak se k léčebnému konopí dostat. Její ortoped ji doporučil specialistku. Dovést ji tam musel její syn, jelikož paní už při velkých bolestech skoro nechodí, a nutno dodat, že ji od bolesti už skoro nic nepomáhalo.

Specialistka navrhla, že léčebné konopí předepíše pouze jako poslední možnost, a to až po všech vyšetřeních. Také paní upozornila, že by konopí mohlo způsobit závislost (více o „závislosti“ v tomto článku). To seniorku spíše pobavilo, protože v jejím věku ji přišlo zbytečné zmiňovat nějakou závislost.

Léčebné konopí a momentální situace

léčebné konopí Jak bylo již řečeno, v České Republice je situace trochu jiná, než v okolních státech, kde se legalizovalo léčebné konopí. Vydat marihuany jako lék nemůže každý lékař, ale pouze ti registrovaní.

Počet lékařů, kteří by marihuany tedy mohli předepsat roste, a to každým dnem. Problém je ten, že i když povolení mají, tak jen zřídkakdy konopí vůbec předepíšou. Buď v něj vůbec nevěří, nebo si myslí, že by nemělo žádný odbyt.

Zájem ze strany pacientů je ale mnohem vyšší, než by se na první pohled vůbec zdálo. Od roku 2016 tu máme 880 tisíc lidí, kteří by léčebné konopí bez problému mohlo využít. Pak tu máte desetitisíce lidí, kteří si marihuany pořizují nelegálním způsobem k léčbě.

Podle průzkumu se také zjišťovalo, na co konkrétně se v lékařských kruzích léčebné konopí používá. Nejčastěji šlo o problémy s klouby, s trávicím traktem, jako analgetikum, křeče, kožní problémy a třeba i léčba aftů.

Kdo tedy může konopí předepisovat?

 • onkolog
 • neurolog
 • revmatolog
 • ortoped
 • geriatr
 • oftalmolog
 • psychiatr
 • dermatovenerolog

Jací pacienti mají nárok na léčebné konopí?

 • s chronickou bolestí
 • s roztroušenou sklerózou
 • s neurologickými potížemi
 • s Parkinsonovou chorobou
 • s onkologickým onemocněním
 • s HIV
 • s Tourettovým syndromem
 • po poranění, páteře, míchy, mozku

Čísla hovoří za vše

léčebné konopí V roce 2015 a 2016 byl počet lidí, kteří se léčili pomoci konopí 250-300. Je to velmi málo, když vezmete v úvahu celkový počet pacientů, kteří by léčebné využili. V loňském to bylo necelých 450 a v prvních pěti měsících tohoto roku už necelých 700. Takže můžeme pozorovat jak nárůst uživatelů, tak zvyšující se počet prodejců a lékařů, kteří konopí předepisují jako léčbu. Na váhu to dělalo okolo pěti kil marihuany.

Takový Izrael je na tom podstatně lépe. Na 8 milionů obyvatel je 50 tisíc pacientů, kteří se pomocí konopí léčí. Tady se váha pohybuje okolo pěti tun. Rozdíl je tedy opravdu markantní, ale dopomáhá tomu fakt, že léčebné konopí je v Izraeli zcela legální. Nicméně, podle tamějších expertů se léčba pomocí konopí aplikuje pouze v případě, že nezabírá standardní, obyčejná léčba.

Nezbývá tak než doufat, že se v blízké budoucnosti něco podobného stane i u nás. Přeci jen stále více lidí se obrací na konopí s touhou zbavit se nějakého zranění, nebo nemoci. Bylo by to jistě prospěšné. Nikdo by neměl být stíhán za to, že si koupí nějaká semínka konopí a vypěstuje si rostlinu, která mu může klidně zachránit život. Nebo si zvolit nějaký konopný extrakt jako dobrý doplněk stravy.

V nejbližší době přijdeme s dalšími informacemi. Schválili by jste legalizaci léčebného konopí? Nebo si naopak myslíte, že by to někdo chtěl zneužít ve svůj vlastní prospěch?

 • idnes.cz, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/lecebne-konopi-drahe-nedostupne-specialni-kurzy-lekari-marihuana-trava.A190118_213215_domaci_fort.