Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Policie si nechala vypěstovat konopí bez povolení

Máme pro vás šokující článek, který je důkazem toho, jak se u nás v republice chová policie co se týká konopí. A jak je to tedy s legislativou v ČR ? To už musíte posoudit sami.

Na začátku stála přílišná horlivost, která skončila silným podezřením, že vysoká škola na objednávku policistů porušila zákon. Mendelova univerzita v Brně pěstovala pro ostravskou kriminálku marihuanu s vysokým obsahem účinné látky THC. Náhodná kontrola zjistila, že k tomu nemá žádné povolení a chybí jí jakákoli dokumentace.

Studenti Mendelovy univerzity si o tom dlouho šuškali. Jejich pozornost přitahoval průhledný skleník na střeše jedné z budov tamějšího kampusu. Byl plný rostlin marihuany, na jejíž pěstování škole podle všeho chybělo povolení. Vystavila se tak podezření, že porušila zákon.

Univerzitní pěstitelské dobrodružství navíc vzniklo na popud ostravské policie a úzce souvisí s předloňským zátahem na growshopy. Kriminalisté po něm totiž zadali univerzitě znalecký posudek, jenž měl dokázat, že ze zabavených semen lze vypěstovat marihuanu obsahující nepovolené množství THC.

Informace o experimentu za hranou zákona by se nejspíš nikdy neprovalila, kdyby se škola neprozradila sama před kontrolou ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). „Přihlásili se do tendru na dodávání léčebného konopí, kvalita jejich žádosti však byla dost mizerná až katastrofální,“ vzpomíná dnes již bývalý inspektor, který skleník objevil. Nepřeje si uvádět jméno, server Lidovky.cz ho nicméně zná.

Kontrolu z úřadu zajímaly prostory, které chtěla škola k pěstování léčebného konopí používat. Při obchůzce se však ukázalo, že v jednom ze skleníků už marihuana roste. Léčebným účelům ale nesloužila. „Řekli mi, že s policií spolupracují na dokazování trestné činnosti těm, kdož distribuovali semena konopí, aby posloužili v trestním řízení,“ uvedl exzaměstnanec SÚKL.

Rostlin podle něj nebylo málo. „Šlo o jednu z lodí skleníku na střeše školy, která je nejblíže k menze. Bylo to tedy tak na 20 metrech čtverečních, rostlin tam mohlo být zhruba sto. Nerozlišili ale, co z toho je, či není legální. Tvrdili, že semen dostali celou velkou tašku,“ popsal zdroj.
Největší šok ovšem úředníka čekal ve chvíli, kdy se začal zajímat o detailní příběh a stav rostlin. „Na dotaz, zda mají povolení na nakládání s omamnými a psychotropními látkami, odpověděli, že nikoliv. Přitom to musí mít každá lékárna. Neměli ani podklady k měření, ani verifikovanou metodu, kterou by tyto látky stanovovali,“ diví se dodnes.
Univerzita aspirující na post dodavatele léčebného konopí se navíc podle něj neuměla o rostliny postarat. „I když skleníky mají moderní, podmínky, v nichž rostliny pěstovali, byly naprosto katastrofální. Bylo tam až 45 stupňů, konopí bylo nezalité, v malých květináčích, čili vystavené vysokému stresu. A navíc ho vážně napadli škůdci. Opravdu tam byl velmi velký nepořádek,“ tvrdí kontrolor.

Myšlenka, že by takové rostliny konopí sloužily jako důkaz u soudu, je podle něj absurdní. „Pokud máte stanovovat množství látek, musí být přísně dodržena metodika a musí odpovídat nějakým standardním podmínkám. Tohle standardní nebylo, obsah látek by tak v žádném případě neodpovídal,“ upozorňuje.
Když se od školy snažil zjistit, jak je něco podobného možné, odpověď nedostal. „Nebyli schopni to vysvětlit, jen se odvolávali na policii,“ popisuje. Nález obratem nahlásil nadřízeným a policii: „Oznámil jsem to v Praze, zabývali se tím, ale následně případ odložili.“
Sama Mendelova univerzita se neobvyklým pěstitelským pokusem nechce příliš chlubit. „Děkujeme za zájem o dění na naší univerzitě. Mendelova univerzita v Brně loni provedla smluvní výzkum ve spolupráci s Policií České republiky. Vzhledem k této skutečnosti vám další informace a komentář smí poskytnout pouze zástupce policie,“ odmítl otázky serveru Lidovky.cz mluvčí Radovan Kramář.

Znalecký posudek zadala ostravská kriminální policie pod dozorem tamního okresního zastupitelství. Unisono ale mlčí. Podle policistů si právo informovat vyhradilo zastupitelství, žalobci ale citlivou záležitost komentovat nechtějí. „Vzhledem k tomu, že vyšetřování nadále probíhá, využila dozorující státní zástupkyně oprávnění podle trestního řádu a v této věci nebudou ani nadále poskytovány žádné informace,“ vzkázala jen mluvčí zastupitelství Barbora Zajícová.

Od policie tak věc okomentoval pouze šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych, k němuž se informace o naditém univerzitním skleníku dostala přes Státní ústav pro kontrolu léčiv. O alarmují situaci prý s ostravskými kolegy mluvil.
„V souvislosti s growshopy byl policií v nějaké konkrétní trestní věci přibrán znalec. V dané době tam došlo k inspekci ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv, která zjistila nesoulad s právním postavením onoho pracoviště: může nakládat s nelegálními látkami nicméně podle loňské novely nemělo speciální povolení k pěstování konopí pro omezené vědecko-technické účely,“ připustil.
Odmítá nicméně, že škola s detektivy porušila zákon. „Trestní odpovědnost bych tam nevyvozoval, vždy se musíme dívat na nějakou společenskou škodlivost. To musí posoudit ministerstvo zdravotnictví,“ míní Frydrych.

jakub-frydrych-growmart

Neobvyklou aktivitu zkoumalo také městské a krajské zastupitelství v Brně. Obrátil se na ně dlouholetý konopný aktivista Dušan Dvořák. „Konstatovala jsem, že vše bylo v pořádku. Byli přibráni jako znalecký ústav v rámci trestního řízení,“ řekla serveru Lidovky.cz státní zástupkyně Milena Hojovcová.

I podle ní univerzita neporušila zákon. „Že by se dopustili trestného činu a pěstovali tam marihuanu, to se nedělo. Dělali to proto, že jim to nařídila policie v rámci znaleckého posudku. Nějakou metodiku a zkušenosti mít musí, když je zastupitelství přibralo,“ argumentuje státní zástupkyně. Věc tak bude mít dohru zřejmě pouze ve správním řízení. Musí se ještě objasnit, jestli škola mohla vysadit rostliny marihuany, či ne.

Zdroj: Lidovky.cz

Upozornění!

Vstup na tyto stránky je povolen pouze pro osoby starší 18 let!