Doprava zdarma nad 1500 Kč

Rychlé a diskrétní doručení

Týdenní slevy a akce

0
0
Subtotal:

Žádné produkty v košíku.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Vertikální pěstování konopí: hudba budoucnosti?

jak na vertikální pěstování?

Jakým způsobem může vertikální pěstování konopí ovlivnit budoucnost pěstování konopí?

Pěstování konopí uvnitř, a ve velkém měřítku je cenově poměrně náročná věc. Stačí si spočítat, kolik věcí potřebujete, aby jste to zvládli. Prostory, vybavení, energie a třeba někdo, kdo vám se vším pomůže. Všechno stojí nemalé peníze. Jak to udělat, aby jste maximalizovali zisky, plnili nějaký svůj, pokryly veškeré náklady a ještě vám něco zůstalo? Vertikální pěstování je odpověď, jelikož pěstujete buď na patra, nebo na nakloněné rovině.

Na světě je hodně společností, které tento vertikální typ propagují a v klasickém pěstování plodin jsou na vrcholu. V konopné branži se s touto cesto vydává zatím málo lidí, ale vše se mění.

kvalitní osvětlení Co tomu bránilo doposud bránilo? Částečně to bylo díky sodíkovým výbojkám (HPS). Ty se používají jako zdroj světla pro rostliny konopí už desítky let. Problém byl v jejich teplotě. Rostliny musely být mnohem dál od zdroje světla, aby se nespálily.

LEDky mají o dost menší teplotu, tudíž je můžete mít pár centimetrů od rostlin. Jejich klesající cena a rostoucí výkon, který i přesahuje HPS, tak pro mnohé otevírají dveře do tohoto vertikálního byznysu.

„Hlavní katalyzátor, který stojí za tímto novým směrem, je mnohem lepší účinnost LED žárovek. Mnoho pěstitelé za námi chodí a chtějí pomoci s vytvořením vícepatrových světelných systému na jejich vertikální farmy“, tvrdí Thomas Rogers, vývojový inženýr LED světel pro firmu Exact Lux.

Dva typy vertikálních farem

vertikální pěstování Patrový vertikál

Jedna z velmi běžných metod. Forma regálů, nebo pater, oddělených příčkou. Svícení je zde instalováno tak, jako je tomu v domácnosti, tedy „na stropě“. Rostliny sami o sobě jsou zastřihovány dost často, aby byly co nejhustší, ale zároveň nízké.

Na obrázku je tento typ vyobrazen na levé polovině.

Skutečný vertikál

Tento typ je krásně zobrazen na pravé části obrázku. Můžete si všimnout, že jednotlivé rostliny vyrůstají jakoby ze sloupce. Půda je nahromaděná v tomto sloupci. Voda a výživa  se aplikuje na horní patra a klesá směrem dolů, tak jsou živiny do spodních pater.

Samotný sloupec může být naplněn půdou, hybridním spojením s vodou, anebo aeroponním stylem, kdy jsou kořeny ve vzduchu.

Výhody a nevýhody vertikálních farem

Proč tedy všechny společnosti nepěstují tímto stylem? Průmysl je sice plný konkurence, ale ne každému by se to mohlo vyplatit. I tady se najde nějaké to pro a proti.

Zachování podmínek pro pěstování je složité

novodobé pěstování Zachování optimální teploty, vlhkosti a kvalitního větrání je těžké, a to nejen pro začátečníky, ale i pro ostřílené profíky. U vertikálu je to horší, jelikož v každém „patře“ jsou jiné podmínky. Díky tomuto uspořádání můžete mít více rostlin, ale kontrola daných podmínek je o to víc složitější.

Spousta komerčních pěstíren používají senzory na kontrolu vlhkosti a teploty. Je to ovšem zavádějící, jelikož používají třeba jeden senzor na prostor o velikosti desítek metrů čtverečních. Na takovéto prostory je to hrozně málo, vzhledem k tomu, že se pěstuje na patra.

Firma STEM Cultivation na to jde trochu jinak. Také používají senzory, ale mají jich mnohem více a snímají menší úseky v metrech krychlových. Sbírají data o vlhkosti, teplotě, tlaku vzduchu, hladiny CO2, úroveň světla a mnoho dalších.

Mike Zartarian, zakladatel Zartarian Engineering, staví cirkulační systémy pro pěstitele konopí. Podle něj je klíčem, aby byl vzduchu přímo foukán mezi jednotlivá patra pomocí trysek. Dojde tak k lepšímu provzdušnění a nehrozí výskyt plísně.

Finanční a fyzická náročnost

excelentní zavlažovací systém Maximalizace vaší úrody je cílem, ovšem neobejde se to bez komplikací. Ty nemusí být technického rázu, ale spíš toho finančního. Máte velkou spotřebu energie skrze umělé svícení, musíte mít velmi kvalitní (bohužel právě proto drahý) ventilační systém a měřiče vlhkosti.

Další náklady přijdou na speciální nože, nůžky, žebříky, a někdy se bude hodit i pomocná síla. Co se práce okolo týče, je to piplačka. Staráte se o desítky, v nějakých případech třeba i o stovky rostlin. Každou musíte zastřihovat a to i velké výšce. Z hlediska bezpečnosti to nemusí dělat dobrotu.

Nadměrné náklady a fyzická náročnost práce by někoho mohly odradit od použití vertikálu. Nicméně, jakmile vychytáte všechny mouchy, úroda bude skvělá.

Každá odrůda může růst jinak

pěstování v patrech Ty nejlepší odrůdy na tento typ pěstování jsou nízké, husté, a mají menší počet listů. Skrze počet listů se nemusí hodit každá odrůda, pokud ale víte jak na defoliaci (odstranění listů), výběr vaší oblíbené odrůdy se rozšíří.

Problémem může být i to, že některé odrůdy rostou rychleji, pomaleji, moc do stran, nebo do výšky. Tudíž ne všechny splňují vaše podmínky na vertikál. Jak vyřešit tento problém? Zastřihováním a ohýbáním. Tyto méně stresové a více stresové techniky jsou součástí všech stylů pěstování a na vertikál se skvěle hodí.

Pomůže tento styl do budoucna?

Můžete si všimnout, že tento zajímavý a v mnohém revoluční styl není tak jednoduché zvládnout. Chce notnou dávku zkušeností, proto by to neměl dělat úplný laik. Finančně to jistě nebude levné, ale za zkoušku to stojí.

Některé firmy zaměřené na výzkum konopí, sídlící v zahraničí, tento styl používají, a velmi si ho chválí. Tímto „patrovým“ systémem se dá vypěstovat minimálně 2x více. Záleží na tom, jak velké máte prostory a kolik pater jste ochotni vytvořit.

Líbí se vám tento styl? Nebo jste zastánci běžného pěstování?