Jak vypěstovat větší palice konopí

obří palice konopí

 

Pokud pěstujete konopí, jistě je vašim hlavním cílem získat co možná největší a nejzdravější palice na vaší zahrádce. Také už jste možná poznali pocit zklamání, když rostlinka, o kterou se tak pečlivě staráte, nikdy plně nevyvine tak husté a velké palice, v jaké jste doufali.

I když jsou některé konopné odrůdy málo výnosné, měli byste být vždy schopní vyprodukovat vysoce kvalitní palice, pokud použijete správné kroky při jejich vývoji.

Existuje celá řada způsobů, jak zlepšit velikost a kvalitu vašich palic: prořezávání, trénování, hnojení a osvětlení jsou nejčastější způsoby, jak diktovat vašim rostlinkám způsob, kterým se mají vyvíjet.

Prořezávání

Konopné palice se budou tvořit na většině uzlů vaší rostliny. Uzel je místo, kde listí nebo větve vyrůstají ze stonku. Čím větší je vaše rostlina, tím více uzlů se na ni objeví, což znamená, že bude mít více míst, kde mohou palice růst.

Intuitivně byste si mohli myslet, že víc uzlů bude znamenat větší počet kvalitních palic, ale to je daleko od pravdy. Uzly s palicemi, které jsou na rostlině nízko položené se budou snažit vykvést, ale nikdy se plně nevyvinou, protože nedostávají dostatek světla.

Chcete-li zvýšit výnos vaší rostliny, nejlepší metoda je prořezávat pryč jakoukoliv vegetaci, která není přímým příjemcem kvalitního světla. Odříznout pupeny i listy, které jsou neustále ve stínu. Tato strategie bude posílat veškerou energii do palic, které mají největší příjem světla a těm se poté bude dařit mnohem líp.

Trénování

Další jednoduchý způsob, jak zvýšit výnos je ten, že vaší rostlinku „naučíte“ jak má růst.

Pokud bude rostlina ponechána bez dozoru, obvykle jí vyroste jeden hlavní velký stonek s několika dalšími menšími stonky, vyrůstajícími kolem něj. Konopí poroste v podobě svícnu, kde prostřední svíčka nejvyššího stupně představuje hlavní velký stonek. I když tento jeden centrální stonek vyprodukuje krásně velkou palici, bude jeho výška diktovat, kolik světla se dostane k ostatním palicím (zvláště při pěstování indoor). To má za následek, že se na spodní větve dostane výrazně méně slunečního záření, než by bylo možné s rovnoměrným vrchlíkem.

HST (vysoce-stresující tréning) nebo LST (méně-stresující tréning) jsou pěstební metody, které pomocí svazování či ohýbání horních větví motivují zbytek okolních větví, aby se začali více vyvíjet, čímž se vytvoří rovnoměrný vrchlík. Tím, že vaši rostlinu tímto způsobem „trénujete“, způsobíte, že růstové hormony, které jsou zaměřeny na hlavním stonek, budou přerozděleny do okolních větví a podpoří růst zbytku rostliny. Tímto způsobem docílíte toho, že všechny ostatní palice rostoucí na vedlejších větvích také vytvoří velké a husté palice a udržíte je ve stejné vzdálenosti od zdroje světla.

Hnojení

Správné hnojivo je naprosto nezbytné, pokud se snažíte vypěstovat velké palice. Dusík je spojen s vegetativním růstem, zatímco fosfor je živina, která nejvíce podpoří fázi květu. Hnojením dusíkem ve vegetativní fázi vytvoříte zdravou a energickou rostlinu, která bude rychleji růst, což povede ke zvýšení výnosů.

Jakmile vaše rostlinka přejde do fáze kvetení, snížíte hladinu dusíku a začnete zvyšovat hladinu fosforu, aby měla dostatek správných živin k plnému rozvíjení hustých palic.

Další typ pro pěstování větších a hustších palic je pravidelně rostlinu zalévat kompostním čajem. Tato zálivka pomáhá rozvíjet zdravé mycorrhizní vztahy mezi půdou a podhoubím. Čím více mycelia v půdě, tím více živin si bude rostlina brát, což bude mít za následek větší a hustší palice.

Světlo

Pokud chcete vypěstovat co největší palice, musíte mít hodně světla. Když se díváte na videa čí obrázky obřích palic, díváte se na konopí, kde pěstitel dosáhl optimálního vnitřního či venkovního osvětlení. Pokud jde o správné osvětlení vaší pěstební plochy, nesmíte nikde dělat kompromisy. Základním vodítkem pro výpočet množství světla, které budete potřebovat je, že každých 250 wattů dokáže pokrýt přibližně 60 čtverečních centimetrů, takže například 1000 watt světlo může pokrýt asi 1,2 čtverečního metru. Při paralelním zapojeni světel v jedné pěstební místnosti je možné dělat rozestupy vetší, třeba 3x 600w vedle sebe může pokrýt zhruba 100×330-360cm.

Ujistěte se, že jsou světla umístěna ve správné výšce, takže vaše rostliny nebudou trpět tepelným stresem. Rostlina by neměla cítit horko, to si můžete vyzkoušet rukou, pokud ji podržíte v úrovni nejvyšší části rostliny. Chcete-li být přesný, můžete použít digitální teploměr, který vám ukáže přesnou teplotu. Tím, že poskytujete správné množství světla a umístěním světla ve správné vzdálenosti od vašich rostlin, budou opravdu šťastné a budou vám plodit nádherně velké a husté palice.

Pokud pěstujete venku, ujistěte se, že vaše rostliny rostou dostatečně daleko od sebe, takže i jejich strany mohou získat plný sluneční svit. Pěstění na jižním svahu jim zajistí, že dostanou tolik slunce, kolik to jen bude možné.

Pěstění velkých palic je celoživotní ambice pro většinu konopných pěstitelů. Nicméně větší palice nedostanete přes noc. Pěstování konopí je dovednost, která vyžaduje určitý čas a zkušenosti, protože nemůžete nijak výrazně urychlit proces jejich růstu. Jednou z nejlepších věcí, kterou můžete udělat je napsat si, co děláte s vašimi rostlinami každý den. Tímto způsobem, pokud se vám povede úspěšná sklizeň, ji můžete v budoucnu úspěšně replikovat či ještě zlepšit.

40 komentářů

 1. :D mohl bych se zeptat mam z tehle stranky Jack Herrera a ten mi roste naproste skvělě jen sem se chtěl zeptat kdyš ho mam ještě ve vývinu a ještě taková střední mam trenovat kytky i v malem stadiu?

  Odpovědět
  1. s treninkem bych pockal, nez se rostlina trochu usadi.

   Odpovědět
 2. ale po kazdym treningu stretching jinak kytky jsou down

  Odpovědět
 3. prosim do jaké výšky dorusta Jack Herrer.

  Odpovědět
  1. jack herrer bude vetsi nez 2 metry !

   Odpovědět
 4. Mozem sa spýtať niekoho na rady a ci niekto robi s hydroponicsystem?

  Odpovědět
 5. Nejak mi nesedia tie jednotky. Ak 100W na 30 cm2, tak 600W na 180cm2 a to je 1,8 dm2 alebo 0,018 m2.

  Odpovědět
  1. ano máš pravdu. teď by to už mělo být správně. moc děkuji za upozornění.

   Odpovědět
 6. Když nadratkuji větve jednotlivé větve směrem dolů bude to mít větší přínos na palice

  Odpovědět
  1. Zdravíčko

   čím více dostanou palice světla tím to bude lepší pro palice.

   Odpovědět
 7. ahoj dotas ,kde vlastne zarezavate kytku tak aby se branila jak velkej rez muze byt

  Odpovědět
  1. Zdravíčko

   zde je odkaz na zastřihování rostlin konopí : https://growmart.cz/zastipovat-prostrihavat-konopi/

   Odpovědět
 8. Kdy je vhodné dratkovat? Až když kytka doroste a začnou ji palice? A co se stane když začnu zalevat kytku hnojiven kde je jak dusík tak i fosfor nepůjde mi třeba kytka dříve do palic aniž by dosáhla určité výšky?

  Odpovědět
  1. Drátkování je vhodné ještě před tím něž začnou rostliny kvést.

   Odpovědět
  2. Ahoj ;)
   Dnes jsou hnojiva určená jak pro růst tak pro fázi květu.
   Obě tato hnojiva obsahují všechny důležité minerály a látky které si rostlina žádá, ale rozdíl je pouze v množství daných minerálů (tzn. hnojivo určené pro růst bude mít větší podíl dusíku a draslíku, zároveň bude obsahovat fosforové sloučeniny. Hnojivo pro fázi květu obsahují větší podíl fosforových sloučenin společně se sníženým dusíkem.)
   Fáze květu je způsobena zkrácením slunečního záření na 12h. a tehdy začíná rostlina kvést, do té doby jen roste.
   (Vyjímkou jsou rostliny označované jako ,,Samonakvétací". Ty kvetou když je rostlina dostatečně vyspělá nezávisle na slunci.

   Odpovědět
 9. Dobrý den chci se zeptat proč mě roste plno seminek místo palic jsem začátečník tak nevím děkuji

  Odpovědět
  1. Zdravíčko. Je to proto že máte na zahradě samce. Ty je potřeba vždy zlikvidovat. Zde je odkaz kde se dočtete více : https://growmart.cz/anatomie-konopi/

   Odpovědět
 10. Zdravím,zajímalo by mě,jaké teploty by měly být Indor,teplota při svícení,a teplota při zhasnutí.Dík Roman

  Odpovědět
  1. Zdravíčko

   ideální teplota při pěstování Indoor by neměla přesáhnout 30 stupňů celsia při svícení. Když je zhasnuto tak by neměla klesnout pod 20 stupňů celsia.

   Odpovědět
 11. Ahoj. Muzou se strihat nektere listy u rostliny?( aby se dostalo svetlo i ma spodni kvety). Nebo nestrihat listy vubec? Pomuze to kytce, nebo uskodi?

  Odpovědět
  1. Zdravíčko

   listy jsou pro kytku zdrojem živin a dalších látek ovšem pokud se jedná o menší listy tak by to neměl být problém. Jemné prostřihání jí neuškodí.

   Odpovědět
 12. Zdravim.Potřebuji poradit ohledně zastřiháváni novych výhonku (indoor) když měla kytky 4 pary listu tak jsem zastřihl hlavni stonek a vylezli nove 2 vyhonky,jenže jsem dnes zastřihl znovu po dalšich čtyř parek listu, ale zastřihnul jsem tak všechny palice NE jenom ty dva nové výhonky. Je to problém? Děkuji za odpověd

  Odpovědět
  1. Zdravíčko

   váš dotaz byl vyřešen na emailu.

   Odpovědět
 13. jak ziskam konopne kapky

  Odpovědět
  1. Kontakt vám byl odeslán.

   Odpovědět
 14. ahoj , nikde jsem se nedočetl. kdy začít s vysetím , jestli rovnou do volné půdy nebo do květináčku a pak přesadit. A jak by měl být velký květináč na pěstování indoor. A jak častá by měla být zálevka - půdu udržovat stále vlhkou ???

  Odpovědět
  1. Zdravíčko

   co se týče klíčení semen tak je spousta návodů. Někdo dává semínka přímo do půdy ovšem osobně mám ověřenou techniku odstáté vody. Stačí mít odstátou vodu do té semínka vysypat dát nádobku do tmy a hlavní je klíčení při pokojové teplotě. Do 72 hodin nejpozději by měli vyklíčit. Potom klíčkem dolů do zeminy max 0,5 cm. Při pěstování Indoor je nejčastěji používají 7 - 12 l květináče a zálivka by se měla dělat každý den.

   Odpovědět
 15. Dobrý den mám WHITE WIDOW prosím chci se zeptat jaké hnojivo je nejlepší a kdy pak mohu hnojit nemám v tom moc velkou zkušenost ještě prosím kde se dá sehnat kompostní čaj tím bych též mohla hnojit?Děkuji za odpověd

  Odpovědět
  1. Dobrý den

   co se týče hnojiva tak jsou velice dobré značky Plagron nebo Biobizz. Kompostní čaj si můžete vyrobit doma zde je návod : https://growmart.cz/jak-si-vyrobit-kompostni-caj/

   Odpovědět
 16. Zdravím chci se zeptat na odvětravaní (indoor) .. Vzduchotechniku vím ale jde mi o to jak větrat jestli to mam nechat zaplé non-stop po celou dobu nebo např. 1 hod. zaplé 1 hod. vyplé ?? Popřípadně jak při vegetativní fázi a při růstové fázi díkec.

  Odpovědět
 17. Ahoj,mám dotaz,doporučujete hnojivo plagron,ale je více druhů,proto bych od Vás rád věděl,které byste mi doporučil no konopí,které se chystám přesadit do větších květináčů.
  Za odpověd děkuji a přeji hezký den. Milan.

  Odpovědět
  1. Zdravíčko

   značka Plagron dělá velice kvalitní hnojiva a s jejich nabídky vám můžeme doporučit i ty základní. Na růst Plagron Alga Grow a na květ Plagron Alga Bloom. Můžete ještě použít Booster na květ Green Sensation.

   Odpovědět
 18. Zdravim. Mam dozaz ohledne automatu. Mam ho poprve a zajima me jestli muzu jeste pridat booster na kvet kdyz mi zbyva cca 3 tydny do sklizne?? Dik Honza

  Odpovědět
  1. Zdravíčko

   booster můžete použít až téměř do konce (týden před sklizní jen voda).

   Odpovědět
 19. Čauko mám dotaz vyrostl mi keřík dal sem ho do 15 litrového kýble. Zastipavam ji na výšku má nějak 35 cm a zdá se mi že nějak přestala růst má dostatek světla i vody muži radu?

  Odpovědět
  1. Zdravíčko

   je třeba se ještě zaměřit na dostatek živin (kvalitní hnojiva). Ovšem více by nám pomohla fotografie rostliny aby jsme vám mohli lépe poradit. Kontakt zde : obchod@growmart.cz

   Odpovědět
 20. Zdravm som zaciatočnik a mam par otazok. 1. Zasadil som male rastlinky jedna sa o svetlo co ma zaujima.Mam lampu 600W zatial prepnutu len na 250w a v skrini(120/120/200) do 28°.Kolko W potrebuju vo vyvoji/raste ( mam sodikovu vybojku) kedy potrebuju rastliny max W npr tych mojich 600w? 2.Co sa tyka vysky svetla.svetlo mam uplne hore cca 150cm od rastlín.Rastliny sa zacali strašne ťahať do vysky za svetlom mam obavy keby dam nizsie lampu tak mi to vysusi rastliny mam v boxe odvetravanie aj ventilátor.

  Odpovědět
 21. Zdravím.. mám semínka .. a nevím jak začít.. aby byla krásná a velká.. jak to mám zasadit a kolikrát deně zalévat?? děkuji moc

  Odpovědět
 22. Chci se zeptat jake hnojiva mam pouzivat abych me velke palice dekuji david

  Odpovědět
  1. Dobrý den

   rozhodně nedoporučujeme chemické hnojiva jako je například Krystalon. Doporučujeme organické hnojiva jako je například značka Biobizz nebo Plagron. Jsou osvědčené a dají se koupit za poměrně rozumnou cenu.

   Odpovědět

Napiš komentář